Korzystamy z plików cookie w celu dostosowania portalu do potrzeb użytkownika. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności.
Stwierdziłem, że tym razem zrobię coś nietypowego. A że ostatnio na grupach na FB mocno reklamowana była platforma INVO Academy, postanowiłem jej się przyjrzeć. Wstęp W założeniu INVO Academy (pozwolę sobie używać dalej skrótu IA) ma być miejscem, w którym początkujący frontendowiec ma szansę poćwiczyć swoje umiejętności w kodowaniu designów z Figmy do HTML-a. Jeśli … Czytaj dalej „INVO Academy”
Rok 2022 się kończy, więc czas go podsumować i zaplanować kolejny, 2023. W tym roku udało mi się zrealizować moje zamierzenie i napisać jeden artykuł w miesiącu. Niemniej, jak zapewne dało się zauważyć, powoli odchodzę od typowych krytyk stron internetowych na rzecz dokładniejszych analiz kursów (i innych materiałów edukacyjnych) oraz serii Wpadki i wypadki, która zmieniła się … Czytaj dalej „Podsumowanie 2022 i plany na 2023”
Dzisiaj kolejne Wpadki i wypadki, po raz kolejny o linkach, ale tym razem na „tradycyjnych” stronach WWW. W 12. odcinku Wpadek i wypadków poruszałem temat płynnego przewijania do poszególnych sekcji na stronach typu one-page. Jednym z najważniejszych problemów, jakie tam wymieniłem, było to, że linki często są nie do końca działające. Bardzo podobny problem może … Czytaj dalej „Wpadki i wypadki #17”
5 lat temu przyglądnąłem się niesławnej stronie W3Schools. Nadszedł czas, by sprawdzić, czy od tego czasu coś się tam poprawiło. Artykuł opisuje stan zasobów W3Schools na dzień 30 października 2022. Od tego dnia w zasobach W3Schools mogły zajść zmiany, które można prześledzić przy pomocy Internet Archive Wayback Machine. Uwagi wstępne W tym artykule przejrzę dokładnie … Czytaj dalej „W3Schools.com – runda druga”
Dzisiaj coś bardziej nietypowego – fiszki z JS-a. Pomysł chodził za mną od dłuższego czasu i ostatecznie postanowiłem go zrealizować. Pierwsze, z czym ma się do czynienia przy fiszkach, to bez wątpienia ich opakowanie. W tym wypadku całość przychodzi w białym, tekturowym pudełku. Spełnia swoje zadanie, ale… nic poza tym. Osobiście uważam, że jest to … Czytaj dalej „Fiszki JavaScript”
Od czasu do czasu na łamach WebKrytyka pojawia się jakaś strona ze świata SEO. A że dawno już takiej nie było, stwierdziłem, że przyjrzę sie witrynie agencji WordWeb. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to fakt, że nawigacja klawiaturą po stronie jest bardzo utrudniona. Nie ma bowiem żadnego widocznego znacznika focusu. Dodatkowo część elementów … Czytaj dalej „WordWeb.pl”
Zapraszam do 16. już Wpadek i wypadków. Dzisiaj bardzo szybki rzut oka na stronę FAQ. Sporo stron ma sekcję FAQ, znaną u nas też jako „Najczęste pytania i odpowiedzi”. Jednym z popularniejszych sposobów prezentowania tego typu rzeczy jest stworzenie tzw. akordeonu – czyli rozwijanej listy pytań i odpowiedzi. Dopiero po kliknięciu w pytanie, rozwija się … Czytaj dalej „Wpadki i wypadki #16”
Czytelnik zasugerował przyjrzenie się stronie Coolbrand.pl. Kimże ja jestem, by odmawiać? Nie wiem, czy takie było założenie autorów, ale pierwsze skojarzenie, jakie miałem po zobaczeniu hasła Wyższa Cooltura IT i melonika, to stare reklamy Alliora. Tam też pojawiało się hasło wyższa kultura oraz człowiek w meloniku. Ale to taka mała dygresja na start, przejdźmy do … Czytaj dalej „Coolbrand.pl”
Dzisiaj powrócimy do aplikacji Najszybsza.pl, ponieważ ostatnio pojawiła się jej nowa wersja. Po zalogowaniu się trafiam do panelu użytkownika. Mogę tutaj dostać się do stworzonych przeze mnie stron albo zobaczyć szczegóły mojego konta. Co jednak interesujące, gdy odświeżam stronę, zostaję wylogowany. Wygląda na to, że aplikacja przechowuje identyfikator sesji użytkownika bezpośrednio w kodzie, nie zapisując … Czytaj dalej „Najszybsza.pl – ponowne odwiedziny”
Dzisiaj na tapet trafia książka Pawła Kamińskiego React. Wstęp do programowania. Miejmy to już za sobą: tak, książka jest już częściowo nieaktualna. Zawiera bowiem opis Reacta 16, podczas gdy mamy już Reacta 18. Dodatkowo pozmieniały się też nieco biblioteki opisywane w pozycji (np. React Router). Ale dopóki nie upowszechni się coś, co można nazwać Continuous … Czytaj dalej „Paweł Kamiński, React. Wstęp do programowania”