Pytanie #1 Czy pies przewodnik rozpoznaje kolory świateł sygnalizacji ulicznej i dzięki temu podejmuje decyzję o wkroczeniu na jezdnię? Pies przewodnik jest specjalnie wyselekcjonowany i dlatego ma ponadprzeciętny wzrok. Oko psa nie stwarza takich możliwości, a o przejściu przez jezdnię decyduje osoba niewidoma na podstawie dźwięków ruchu ulicznego. Pies przewodnik decyduje o przejściu przez jezdnię, bo zastępuje osobie niewidomej oczy.
Pytanie #2 Czy pies przewodnik jest najlepszym rozwiązaniem dla osoby, która nigdy nie umiała poruszać się samodzielnie, z wykorzystaniem białej laski? Pies przewodnik jest opiekunem osoby niewidomej, lub słabowidzącej dlatego powinien pomagać osobom, które nie radzą sobie z białą laską, a jeszcze trochę widzą. Tak - pies przewodnik jest najlepszym rozwiązaniem dla osoby niesamodzielnej, bo osobie samodzielnej pies przewodnik jest zbędny Psa przewodnika powinny otrzymywać osoby, które rozumieją przestrzeń i potrafią korzystać z białej laski. Wtedy dzięki psu poruszają się szybciej, bezpieczniej i sprawniej.
Pytanie #3 Jak w podróży, sklepie, czy w urzędzie możesz komfortowo pomóc osobie niewidomej, która porusza się z psem przewodnikiem? Nie możesz polegać na pracy psa, bo to tylko zwierzę, a osoba niewidoma przecież nie widzi, dlatego powinieneś za nią zdecydować. możesz iść obok psa przewodnika i pokazywać mu, gdzie powinien pójść, bo to przecież pies prowadzi. Najlepiej ustal to z osobą niewidomą. Ona wie, gdzie chce pójść i jak najlepiej jej pomóc, a Ty wiesz, na jakie wsparcie możesz się zdecydować.
Pytanie #4 Ile psów przewodników pracuje w Polsce (w 2021 roku)? Pomiędzy 100, a 200. Pomiędzy 500, a 1000. Pomiędzy 2000, a 3000.
Pytanie #5 Do czego służą szorki (uprząż psa przewodnika)? Szorki służą do nakierowywania psa. Służą wyłącznie do zewnętrznego oznakowania psa przewodnika i nie mają wpływu na jego współpracę z osobą niewidomą. Precyzyjnie przenoszą informację o ruchu psa, dlatego osoba niewidoma może łatwiej za nim podążać. Oprócz tego spełniają funkcję oznakowania psa przewodnika.
Pytanie #6 Czy dobrze wyszkolony pies przewodnik może poruszać się z osobą niewidomą po nieznanych sobie trasach? Pies przewodnik może poruszać się po nieznanym terenie tylko z trenerem, albo z osobą słabowidzącą, która może zobaczyć, gdzie razem pójdą. Tak, jeśli osoba niewidoma wie gdzie pójść, lub wie co znaleźć w terenie i może psu wydać odpowiednią komendę. pies przewodnik osoby niewidomej może chodzić tylko po stałych trasach, ponieważ musi dobrze znać drogę i trafiać w wyuczone miejsca. Dlatego nie radzi sobie na nieznanym terenie.
Pytanie #7 Kiedy osoba niewidoma z psem przewodnikiem ma prawo wchodzenia do miejsc użytku publicznego i do publicznych środków transportu? Kiedy niewidomy opiekun psa posiada odpowiednie dokumenty: certyfikat psa i zaświadczenie o wymaganych szczepieniach weterynaryjnych, a ten pies jest właściwie oznakowany. Osoba niewidoma ze swoim psem ma zawsze prawo wchodzenia do wszystkich środków transportu i na teren miejsc użytku publicznego w Polsce. Ma takie prawo tylko kiedy zgadza się na to właściciel danej przestrzeni publicznej, lub pracownik środka transportu.
Pytanie #8 Jaką treść powinien zawierać napis na uprzęży psa przewodnika zgodnie z przepisami? Nie głaskać. Nie rozpraszaj. Pies asystujący
Pytanie #9 Jakimi dokumentami powinien dysponować niewidomy opiekun psa przewodnika? Powinien posiadać legitymację osoby niepełnosprawnej (LON) z kodem 04-O. Powinien posiadać certyfikat psa przewodnika i zaświadczenie o tym, że pies otrzymał niezbędne szczepienia weterynaryjne. Zaświadczenie ze Związku Kynologicznego o szkoleniu.
Pytanie #10 Jakie rodzaje psów asystujących zostały wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego? Pies dogoterapeuta; pies przewodnik osoby niewidomej, lub niedowidzącej; pies asystent osoby ze spektrum autyzmu; pies asystent osoby z niepełnosprawnością ruchową. Pies przewodnik osoby niewidomej, lub niedowidzącej; pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo; pies sygnalizujący atak choroby; pies sygnalizujący dźwięki. Pies przewodnik osoby niewidomej, lub niedowidzącej; pies dogoterapeuta; pies serwisowy dla osoby z niepełnosprawnością ruchową; pies ratowniczy.