Przejdź do treści Przejdź do konspektu
Zapisano

Wypełnij quiz: Ciekawostki do porannej kawy

W podsumowaniu quizu zobaczysz Twój wynik, Twoje odpowiedzi, prawidłowe odpowiedzi oraz uzasadnienie dla prawidłowych odpowiedzi.
Zapraszamy :)

Lista pytań

Pytanie #1

Który ze słynnych matematyków miał aktywną schizofrenię?

Pytanie #2

Jeden z prezydentów USA poruszał się na wózku, chociaż zawsze dbano, by nie było tego widać na fotografiach. Który z tych prezydentów to był?

Pytanie #3

Jeden ze słynnych pisarzy południowoamerykańskich stracił wzrok. Mimo to nadal kontynuował pracę i był jeszcze przez wiele lat bibliotekarzem. Czy wiesz, który to z nich?

Pytanie #4

O tym, że słuch stracił Ludwik van Beethoven wiedzą wszyscy. Jednak utrata słuchu dotknęła także innych artystów. Wskażesz, którego z malarzy to spotkało?

Pytanie #5

Niemal 200 lat temu Louis Braille stworzył alfabet przeznaczony dla osób niewidomych. Jest to świetnie przemyślany system, bardzo logiczny i praktyczny. Jednak to nie Braille wpadł pierwszy na to, żeby stworzyć system czytania dotykiem oparty o wypukłe punkty. Skąd nadszedł ten pomysł do Louisa Braille'a?

Pytanie #6

Żyjemy w czasach, gdy na każdym kroku spotkać możemy sztuczną mowę. Syntezatory mowy obsługują nas w cal center, zapowiadają pociągi na stacjach kolejowych, generują ścieżki lektorskie do głupich filmów na YouTube. A czy wiesz, w którym roku zaprezentowano pierwszy syntezator mowy?

Pytanie #7

Osoby niepełnosprawne mogą w Polsce otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Mogą ją łączyć z dochodami z pracy, ale z pewnymi ograniczeniami. Czy wiesz, ile może zarobić taki rencista, żeby nie stracić renty w całości?

Pytanie #8

W 1989 premierę miał film, w którym Richard Pryor i Gene Wilder / zagrali osoby z niepełnosprawnościami. Film był komedią kryminalną. Czy wiesz, o jaki film chodzi?

Pytanie #9

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są prawnie ograniczone w bardzo ważnym obszarze życia. I to nawet wtedy, gdy nie mają ograniczonej zdolności do czynności prawnych (ubezwłasnowolnienie). Czy wiesz, czego nie mogą robić?

Pytanie #10

Oscar Pistorius jest pierwszym sportowcem, który wystartował w igrzyskach olimpijskich po amputacji obu nóg. Zdarzyło się to w 2012 roku w Londynie. Pistorius biegł w sztafecie, korzystając ze swoich protez. Czym jeszcze zasłynął ten sportowiec?