a11y-procedura
Opis: opis procedury wnioskowo-skargowej.
Treść wymagana: Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
|
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich. |
a11y-architektura
Opis: nagłówek (<h2>) sekcji z informacjami o dostępności architektonicznej.
Treść wymagana: Dostępność architektoniczna
|
Administracja Biblioteki, Czytelnia Naukowa nr I, Wypożyczalnia nr 130 o profilu pedagogicznym (ul. św. Wincentego 85, 03-291 Warszawa) – do budynku prowadzi wejście od strony ulicy św. Wincentego. Drzwi wejściowe znajdują się na wysokości poziomu otaczającego terenu i dotarcie do nich nie stwarza problemów. Drzwi są lekkie i łatwe w obsłudze. Lokal, w którym znajduje się biblioteka, usytuowany jest częściowo na parterze (Czytelnia Naukowa nr I i Wypożyczalnia o profilu pedagogicznym nr 130), a częściowo na piętrze (Administracja i Czytelnia Naukowa nr I – sala komputerowa). W budynku znajduje się winda; na parterze i na piętrze są toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – mogą wystąpić drobne niedogodności ze względu na niezachowanie powierzchni manewrowej o minimalnych wymiarach 1,5 m x 1,5 m, umiejscowienie pochwytów, lustra oraz podajników z mydłem i ręcznikami papierowymi. Korytarze i drzwi są odpowiednio szerokie dla osób o ograniczonej mobilności. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi w budynku posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udzielają bibliotekarze.
Najbliższy przystanek autobusowy – Żuromińska 01 (linie autobusowe 120, 156, 160, 169, 409, 500) znajduje się w odległości około 200 m. Stacja Metro Kondratowicza znajduje się w odległości około 700 m.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 2 (ul. Bazyliańska 6) – do budynku prowadzi wejście od strony ulicy Bazyliańskiej. Drzwi wejściowe znajdują się na wysokości poziomu otaczającego terenu i dotarcie do nich nie stwarza problemów. Drzwi są lekkie i łatwe w obsłudze. Lokale, w których znajdują się biblioteki, usytuowane są na piętrze. Brak windy, schody z balustradą, brak dostępu dla osób poruszających się na wózkach, brak toalet z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością. Przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, dojście do biblioteki od miejsca parkingowego po schodach lub dość stromym podjeździe. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi wejściowe w budynku posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do placówek biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udzielają bibliotekarze.
Najbliższy przystanek autobusowy – Bazyliańska 04 (linie autobusowe 112, 134, 176) znajduje się w odległości około 20 m, Bazyliańska 03 (linie autobusowe 112, 114, 126, 134, 145, 156, 176, 414) znajduje się w odległości około 150 m. Stacja Metro Bródno znajduje się w odległości około 600 m.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 52, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 29 (ul. Rembielińska 6A) – do budynku prowadzi droga osiedlowa między blokami. Drzwi wejściowe znajdują się na wysokości poziomu otaczającego terenu i dotarcie do nich nie stwarza problemów. Drzwi są lekkie i łatwe w obsłudze. Lokale, w których znajdują się biblioteki, usytuowane są na piętrze. Brak windy, schody z balustradą, brak dostępu dla osób poruszających się na wózkach, brak toalet z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością. Przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, dojście do biblioteki od miejsca parkingowego bez utrudnień. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi wejściowe do lokali Biblioteki posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do placówek biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udzielają bibliotekarze.
W okolicy brak przystanków autobusowych; dojazd samochodem od strony ulicy Balkonowej.
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 49 (ul. Ziemowita 16) – do budynku prowadzi wejście od strony ulicy Chemicznej. Drzwi wejściowe znajdują się na wysokości poziomu otaczającego terenu i dotarcie do nich nie stwarza problemów. Drzwi są lekkie i łatwe w obsłudze; w drzwiach znajduje się próg ok. 4 cm. Lokal usytuowany na parterze, dostęp do niego jest bezproblemowy dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach. Wewnątrz placówki wąskie przejścia między regałami i schodki do drugiej sali, co ogranicza swobodne poruszanie się osób o ograniczonej mobilności; brak toalet z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi wejściowe w budynku posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do placówek biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udzielają bibliotekarze.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 (ul. Radzymińska 121 – do budynku prowadzi wejście od strony ulicy Radzymińskiej. Placówki znajdują się w dwóch sąsiadujących lokalach. Drzwi wejściowe do obu lokali znajdują się na wysokości poziomu otaczającego terenu i dotarcie do nich nie stwarza problemów. Drzwi są lekkie i łatwe w obsłudze. Lokale usytuowane na wysokim parterze; wejście po 5 schodkach, jednak dostęp do nich jest bezproblemowy dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach z uwagi na zamontowane platformy przyschodowe. Wewnątrz placówek szerokie przejścia między regałami. Brak toalet z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi wejściowe w budynku posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do placówek biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udzielają bibliotekarze.
Najbliższy przystanek autobusowy – Gorzykowska (linie autobusowe 120, 160, 190, N02, N11, N61) znajduje się w odległości około 200 m.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 40, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72 (ul. Suwalska 11) – do budynku prowadzi droga osiedlowa między blokami. Lokal na piętrze; do biblioteki prowadzą wysokie schody bez podjazdu dla wózków. W pobliżu znajduje się podnośnik pionowy, który po uprzednim zadzwonieniu jest obsługiwany przez pracowników. Drzwi wejściowe otwierane automatycznie; przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością (dojazd od ulicy Toruńskiej). Dostępna jest toaleta z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością; mogą wystąpić drobne niedogodności ze względu na niezachowanie powierzchni manewrowej o minimalnych wymiarach 1,5 m x 1,5 m, umiejscowienie pochwytów, lustra oraz podajników z mydłem i ręcznikami papierowymi. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi w budynku posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do placówek biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udzielają bibliotekarze.
Multimedialna Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 123 (ul. św. Wincentego 64) – do budynku prowadzi wejście od strony ulicy św. Wincentego. Drzwi wejściowe znajdują się na wysokości poziomu otaczającego terenu i dotarcie do nich nie stwarza problemów. Drzwi są lekkie i łatwe w obsłudze. Tuż za drzwiami znajduje się bardzo mały wiatrołap, który może utrudniać wejście osobom z ograniczoną mobilnością. Lokal, w którym znajduje się biblioteka, usytuowany jest na parterze. Wewnątrz placówki są wąskie przejścia, co ogranicza swobodne poruszanie się osób o ograniczonej mobilności. Brak toalet z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi wejściowe w budynku posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udziela bibliotekarz.
Najbliższy przystanek autobusowy – Kołowa (linie autobusowe 156, 169, 240, 409, 500) znajduje się w odległości około 50 m.
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 (ul. Jórskiego 41) – do budynku prowadzi wejście od strony ulicy Jórskiego. Lokal znajduje się na parterze; do biblioteki prowadzą schody z podjazdem dla wózków. Podjazd dosyć stromy, co może utrudniać samodzielny wjazd osobie poruszającej się na wózku. Wewnątrz placówki wąskie przejścia między regałami, co ogranicza swobodne poruszanie się osób o ograniczonej mobilności. Brak toalet z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi wejściowe w budynku posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do placówki biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udzielają bibliotekarze.
Najbliższy przystanek autobusowy – Łokietka (linie autobusowe 212, N11) znajduje się w odległości około 10 m.
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 (ul. Smoleńska 94) – do budynku prowadzi wejście od strony ulicy św. Wincentego. Przy drzwiach wejściowych znajduje się jeden stopień z podjazdem dla wózków; drzwi są lekkie i łatwe w obsłudze. Lokal usytuowany na parterze, dostęp do niego jest bezproblemowy dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach. Wewnątrz placówki są wąskie przejścia między regałami i schodki do drugiej sali, co ogranicza swobodne poruszanie się osób o ograniczonej mobilności. Dostępna jest toaleta z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością; mogą wystąpić drobne niedogodności ze względu na niezachowanie powierzchni manewrowej o minimalnych wymiarach 1,5m x 1,5m, umiejscowienie pochwytów, lustra oraz podajników z mydłem i ręcznikami papierowymi. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi wejściowe w budynku posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do placówek biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udzielają bibliotekarze.
Najbliższy przystanek autobusowy – Rogowska (linie autobusowe 169, 212, N12, N62) znajduje się w odległości około 50 m.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 (ul. Krasnobrodzka 11) – Do budynku prowadzi wejście od strony ulicy Krasnobrodzkiej (wejście na końcu budynku, z boku, od strony parkingu). Dojście do drzwi wejściowych: trzeba wejść po 4 schodkach, obok jest podjazd dla wózków wyłożony kostką brukową. Do placówek bibliotecznych prowadzą dwa wejścia:
1. Pierwsze drzwi od strony ul. Krasnobrodzkiej – drzwi szerokie, łatwe w obsłudze, wejście po schodach bez windy. Wejście to prowadzi bezpośrednio do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 60.
2. Drugie drzwi od strony ul. Krasnobrodzkiej – drzwi szerokie, łatwe w obsłudze, wejście po schodach oraz możliwość skorzystania z windy. Wejście prowadzi bezpośrednio do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 65.
Obie placówki łączy korytarz o wystarczającej szerokości zapewniającej swobodne poruszanie się osób o ograniczonej mobilności, w związku z tym osoby korzystające z zasobów Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 mogą wchodzić od strony Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 65, korzystając z windy.
Wewnątrz placówki są wąskie przejścia między regałami, co ogranicza swobodne poruszanie się osób o ograniczonej mobilności. Brak toalet z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Drzwi wejściowe do lokali Biblioteki posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a z systemem NFC. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Istnieje możliwość skorzystania online z tłumacza polskiego języka migowego oraz pętli indukcyjnej. Po wejściu do placówki biblioteki wszelkiej informacji oraz pomocy w skorzystaniu ze zbiorów udzielają bibliotekarze.
Najbliższy przystanek autobusowy – Bródno-Podgrodzie (linie autobusowe 114, 169, 199, 245, 409, 414, 500) znajduje się w odległości około 100 m.
Powrót do strony głównej Biblioteki |