a11y-procedura
Opis: opis procedury wnioskowo-skargowej.
Treść wymagana: Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
|
Każdy ma prawo do wystąpienia do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (dalej Urząd) z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Każdy może także zażądać od Urzędu udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
W takim żądaniu prosimy podać:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe,
- dokładny adres strony internetowej, na której opublikowano niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis problemu i propozycję, jak go rozwiązać.
Na żądanie o zapewnienie dostępności odpowiemy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe, niezwłocznie poinformujemy o tym osobę wskazaną w żądaniu. Podamy też informację, w jakim terminie możemy rozwiązać problem opisany w żądaniu, przy czym termin ten nie będzie dłuższy niż 2 miesiące od dnia otrzymania żądania. Jeżeli zapewnienie dostępności w zakresie opisanym w żądaniu nie będzie możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób załatwienia sprawy.
Jeżeli w ocenie osoby, która wystąpiła z żądaniem, nasza reakcja, sposób zapewnienia dostępności lub zaproponowany dostęp alternatywny były niewłaściwe, ma ona prawo złożyć skargę.
Skargi na brak dostępności cyfrowej
Skargi na brak dostępności cyfrowej prosimy kierować do organu nadzorującego, czyli do Marszałka Województwa Pomorskiego.
Sposoby złożenia skargi:
- pisemnie – na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk;
- osobiście – w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk;
- pocztą elektroniczną – na adres info@pomorskie.eu;
- przez system ePUAP: Elektroniczna Skrzynka Podawcza (adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /x7tx0no864/SkrytkaESP)
- telefonicznie – na numer +48 58 32 68 811,
- skargi i wnioski można składać także ustnie – do protokołu, który w czasie spotkania sporządza pracownik Departamentu Organizacji.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby Rzecznik podjął interwencję w danej sprawie.
Zapewnienie dostępności architektonicznej
Każdy, bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego, ma prawo poinformować Urząd o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej. W takim przypadku możesz skorzystać z takiego samego sposobu kontaktu z Urzędem, jak przy składaniu skargi na dostępność cyfrową.
Tylko osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.
W takim wniosku prosimy podać:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe,
- wskazanie bariery, która utrudnia lub uniemożliwia dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym;
- wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą;
- wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.
Na wniosek o zapewnienie dostępności odpowiemy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe, niezwłocznie poinformujemy o tym osobę wskazaną we wniosku. Podamy też informację, w jakim terminie możemy rozwiązać problem opisany we wniosku, przy czym termin ten nie będzie dłuższy niż 2 miesiące od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli zapewnienie dostępności w zakresie opisanym w żądaniu nie będzie możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób załatwienia sprawy.
Jeżeli w ocenie osoby, która wystąpiła z wnioskiem, nasza reakcja, sposób zapewnienia dostępności lub zaproponowany dostęp alternatywny były niewłaściwe, ma ona prawo złożyć skargę.
Skargę wnosi się do Prezesa Zarządu PFRON, w terminie 30 dni od dnia:
- w którym upłynął odpowiednio termin:
- 14 dni na zapewnienie dostępności,
- wskazany w powiadomieniu o przyczynach opóźnienia zapewnienia dostępności;
- otrzymania zawiadomienia o braku możliwości zapewnienia przez Urząd dostępności w zakresie określonym we wniosku oraz w związku z brakiem działań Urzędu w zakresie zapewnienia dostępu alternatywnego.
Link do strony internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na temat sposobów składania skarg i wniosków. |